windows

29 Mayıs 2018

Birden fazla Windows programını tek bir BAT dosyası üzerinden çalıştırma

Bilgisayarımızda bulunan programlardan bir veya daha fazlasını tek bir komutla çalıştırmak için batch dosyası (.bat) kullanabiliriz.

winapi

27 Mayıs 2018

Windows API'de form üzerine bir resim ekleme

Windows API'de form üzerine bir resim eklemek için Static kontrol kullanabiliriz. Static kontrol oluştururken SS_ICON parametresini eklememiz gerekir.

winapi

26 Mayıs 2018

Windows API'de bir Buton kontrolü üzerine resim ve yazıyı birlikte ekleme

Windows API'de bir Buton kontrolü üzerine resim ve yazıyı birlikte eklemek için owner-drawn yöntemini kullanabiliriz. Bu durumda, butonun tüm çizim işlemini manuel olarak yapmamız gerekir.

winapi

25 Mayıs 2018

Windows API'de Buton kontrolüne resim ekleme

Proje içinde oluşturacağımız bir resource dosyasına (resource.rc) dahil ettiğimiz bir resim dosyasını LoadImage() fonksiyonu ile okutarak ve BM_SETIMAGE mesajını buton kontrolüne göndererek, buton kontrolüne bir resim ekleyebiliriz.

winapi

03 Mayıs 2018

Windows API'de bir programın sadece bir defa çalışmasını sağlama

Windows API ile yaptığımız programın bazen sadece bir defa çalışmasını sağlamak isteyebiliriz.

winapi

30 Nisan 2018

Windows API'de program penceresini yeniden boyutlandırma ve maksimum boyuta getirme işlemlerini engelleme

Windows API ile program yaparken, programın ana penceresinin yeniden boyutlandırılmasını ve başlık çubuğunda yer alan maksimum boyuta getirme butonunun tüm ekranı kaplamasını engellemek isteyebiliriz.

php

09 Aralık 2016

Facebook hesabındaki sayfaya PHP ile gönderi ekleme

Web sitenize eklediğiniz yeni makale veya haberleri Facebook hesabınızdaki bir sayfaya da eklemek istediğinizde, aynı işlemi ikinci kez yapmak zaman ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bu sorunu gidermek amacıyla, yeni eklenen makale veya haberleri herhangi bir işlem yapmadan Facebook hesabınızdaki bir sayfaya eklemek için, Facebook PHP SDK paketini kullanabilirsiniz.

jquery

14 Mayıs 2014

jQuery ile <input> alan değişikliklerinde önceki değerlere erişim

Kullanıcıların <input> alanlarında yapacağı değişikliklerde herhangi bir nedenle önceki mevcut değerini kontrol etme ihtiyacı duyduğunuzda, focus ve blur fonksiyonlarını birlikte kullanabilirsiniz.