BG MVC Model View Controller eğitim serisi yayında...

Ana sayfa > Programlama > Python Programlama > Paket kurulumları

Paket kurulumları

Anaconda içinde yüklü paket programlar

Anaconda Navigator ile bir sanal ortamı oluşturup aktif hale getirdikten sonra, Python ortamında çalışan paket programları yükleyebiliriz.

Anaconda Navigator ana (Home) penceresinde gösterilen paket programların altında Launch butonu olanlar mevcut sanal ortamda yüklü ve çalıştırılmaya hazır programlardır. Altında Install butonu olanlar ise mevcut sanal ortamda yüklü olmayan ve bu butonlar yoluyla yükleme yapılabilecek programlardır. Daha önce oluşturduğumuz env01 adlı sanal ortamı aktif hale getirdiğimizde yüklenmiş ve yüklemeye hazır uygulamalar aşağıdaki şekilde gösterilmektedir:

Ayrıca, Anaconda Navigator ortamlar (Environments) penceresinde aktif sanal ortamda kurulu tüm paket programlar gösterilmektedir:

Anaconda ile paket program yükleme

Anaconda ortamında, paket programları iki farklı şekilde yükleyebiliriz:

  1. Anaconda Navigator ana penceresinde yüklemek istediğimiz programın altındaki Install butonuna tıklayarak.
  2. Yüklemek istediğimiz paket programın yükleme kodunu Anaconda resmi sitesinde alarak Anaconda Powershell penceresinde çalıştırarak.

Örnek olarak, Spyder programını Anaconda Powershell penceresinde yüklemek istersek, kullanmak istediğimiz sanal ortamı aktif hale getirdikten sonra, Buradaki adresten kopyaladığımız conda install -c anaconda spyder komutunu çalıştıralım. Komut çalıştıktan sonra, aşağıda gösterilen paketlerin kurulumunun yapılacağına dair onayımızı isteyecektir. Y tuşuna basarak onayladığımızda, Spyder kütüphanesi gerekli diğer kütüphanelerle birlikte env01 adlı sanal ortama kurulacaktır.

Bir paket program yüklendiğinde, bu paket programın çalışması için gerekli paket programlar otomatik olarak yüklenir.