BG MVC Model View Controller eğitim serisi yayında...

Ana sayfa > Programlama > Python Programlama > Spyder IDE kurulumu

Spyder IDE kurulumu

Spyder, Python'da Python için yazılmış ve bilim adamları, mühendisler ve veri analistleri tarafından ve onlar için tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir bilimsel geliştirme ortamıdır. Kapsamlı bir geliştirme aracının gelişmiş düzenleme, analiz, hata ayıklama ve profil oluşturma fonksiyonlarının benzersiz bir kombinasyonunu, bilimsel bir paketin veri keşfi, etkileşimli yürütme, derin inceleme ve kaliteli görselleştirme yetenekleri ile birlikte sunar.

Python Spyder IDE kurmak için:

1. Buradaki bağlantıya tıklayalım. Bu adreste yer alan ve aşağıdaki şekilde gösterilen komutu kopyalayalım:

2. Anaconda PowerShell içinde, kullanmak istediğimiz sanal ortamı aktif hale getirdikten sonra yukarıdaki adresten kopyaladığımız komutu çalıştıralım. Komut çalıştıktan sonra, aşağıda gösterilen paketlerin kurulumunun yapılacağına dair onayımızı isteyecektir. Y tuşuna basarak onayladığımızda, Spyder kütüphanesi gerekli diğer kütüphanelerle birlikte env01 adlı sanal ortama kurulacaktır.

3. Spyder IDE'yi çalıştırmak için, Anaconda PowerShell komut satırında spyder yazıp ENTER tuşuna basabilir veya Anaconda Navigator'da Spyder'a ait Launch butonuna tıklayabiliriz.

Spyder IDE'yi, Anaconda PowerShell ile çalıştırdığımızda, Spyder IDE kapanmadıkça PowerShell ile farklı bir işlem yapamayız.

4. Spyder IDE'yi çalıştırdığımızda karşımıza programın ana ekranı gelecektir. Sol tarafta yer alan pencerede Python kodlarımızı yazabilir ve sonuçlarını sağ altta yer alan konsol penceresinde görebiliriz.